Psykologforeningens anbefalinger om Smittestopp-app

Hånd som holder mobiltelefon med smitteapp

Psykologforeningen anbefaler medlemmer å laste ned smitteappen. Foto: Mostphotos/Farknot Architect

Mange medlemmer har spørsmål om nedlastning av appen «Smittestopp», knyttet opp mot personvern og taushetsplikt. Vi støtter myndighetenes oppfordring om å laste ned og ta i bruk appen, og oppfordrer våre medlemmer til å gjøre dette.

Alle apper har fordeler og ulemper når det gjelder personvern, men denne appen gjør det bare enklere for den enkelte å følge kravene som allerede følger av Smittevernloven . Etter denne loven har en person som har fått påvist koronasmitte plikt til å gi nødvendige opplysninger om hvem man kan ha fått smitten fra og hvem man kan ha overført smitten til. Denne plikten omfatter også å opplyse om hvilke pasienter man har hatt.

Pasienter som ikke ønsker å bruke appen, kan selv velge å slå av stedstjenester under timen hos psykologen eller å ikke laste ned appen.

Developed by Aplia and ABC Data - Powered by eZ Publish - Om informasjonskapsler

Dette nettstedet bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her. Ikke vis denne meldingen igjen.