30. januar 2014 (endret 13. oktober 2015)
Hvordan bekjempe at psykologer, leger og annet helsepersonell lar seg bruke til tortur? Velkommen til filmkveld og paneldebatt om det absolutte forbudet mot tortur, etikk og retten til rehabilitering etter tortur. Sted: Viktoria kino (gamle Vika kino).Tid: Torsdag 6. februar kl. 16:30.
Det absolutte forbudet mot tortur har vært slått fast som et sterkt internasjonalt prinsipp i mange år, men er blitt undergravd av «krigen mot terror». Både ved Guantanamo, Abu Ghraib og andre fengsler er tortur gjentatte ganger blitt benyttet som en del av avhør.
Også psykologer og leger har deltatt i slike avhør og er dermed medansvarlige for alvorlige brudd både på internasjonale menneskerettigheter og egen fagetikk.
Under filmfestivalen Human Rights and Wrongs vises filmen Doctors of the dark side, som dokumenterer grove etikkbrudd begått av helsepersonell. Filmen følges opp med debatt om helsepersonells ansvar, og hvordan helsepersonell kan møte overlevende etter tortur.
Innleder og debattleder er Nora Sveaas, medlem av FNs torturkomite siden 2005 og leder i Psykologforeningens menneskerettighetsutvalg.
Gå til kommentaren Psychology's Newest Joke: Not Very Funny i Psychology Today
15 – 20 prosent av flyktningene som kommer til Norge, har vært utsatt for fysisk eller psykisk tortur. Torturistene bruker ofte raffinerte metoder som nesten ikke etterlater synlige ytre skader.
For en asylsøker har det også stor betydning for utfallet av søknaden at torturopplevelser kommer fram og at de blir trodd. En grundig medisinsk undersøkelse der alle relevante funn blir dokumentert, kan være til stor hjelp. Dette krever at psykologen/legen har grunnleggende kunnskap om vanlige torturmetoder og muligheter for behandling/rehabilitering.
Psykolog, lege, sykepleier eller støttespiller: Støtt oppropet for helsehjelp til papirløse. La oss få gjøre jobben vår - gi helsehjelp til dem som trenger det.
Innimellom har jeg lyst å hive iPhonen til døtrene mine i veggen. Godt foreldreskap handler imidlertid om å veilede barna sine. Ikke å skremme vettet av dem.
Psykologforeningens menneskerettighetsutvalg (MRU) ber barneminister Kjell Ingolf Ropstad ta initiativ for å hente hjem norske barn som har foreldre med IS-tilknytning.
– Ulovlig tvangsmedisinering kan være utbredt i psykisk helsevern, sier sivilombudsmann Aage Thor Falkanger i februarutgaven av Psykologtidsskriftet.
Psykisk helse i skolen, personlighetsforstyrrelser og en artikkel om rett til sykmelding som nyansatt var blant de mest leste sakene på psykologforeningen.no i 2018.
Emneord: kommunikasjon
Dette nettstedet bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her. Ikke vis denne meldingen igjen.