Per Halvorsen
07. mai 2018 (endret 16. mai 2018)
Heidi Tessand og Janncike Berg Leknes
Ni av ti kommuner mener psykologene hjelper dem å nå viktige helsepolitiske mål.
Det opplyste seniorrådgiver i Helsedirektoratet, Jannicke Berg Leknes, da hun innledet under Psykologforeningens «Innføringskurs for psykologer i kommunen» – det første i sitt slag –7.-8. mai.
Berg Leknes fortalte at 88 prosent av kommunene oppgir at det statlige rekrutteringstilskuddet, som skal bidra til å at psykologkompetanse blir tilgjengelig over hele landet ved innføring av lovkrav fra 2020, i stor grad/svært stor grad hjelper dem å nå målet om: «Å styrke kvalitet og kompetanse i det helhetlige og tverrfaglige kommunale arbeidet innen psykisk helse, rus og vold- og traumefeltet».
Tallene baserer seg på rapportering fra tilskuddskommunene.
"Det går rett vei med rekrutteringen
"
Berg Leknes fortalte at antall psykologer på rekrutteringstilskudd har bikket 503, noe som nærmer seg en firedobling siden 2013. Hun sa at godt over halvpartene av norske kommuner nå har rekruttert psykolog, de aller fleste (75 prosent) i kommuner med 10 000 eller flere innbyggere.
– Det går rette veien, sa hun, men medga at mindre kommuner sliter.
Det samme inntrykket har Nasjonalt kompetansesenter for psykisk helsearbeid (NAPHA), som i noen tilfeller veileder kommuner som sliter med å rekruttere. NAPHA-rådgiver Kjetil Orrem kunne fortelle om mindre kommuner som sleit med å få napp selv etter gjentatte utlysninger.
Statistikken fra rekrutteringskommunene viser at psykologene brukes til et mangfold av arbeidsoppgaver
Berg Leknes minnet om at «psykolog» er en nye profesjon for kommunene å ta i bruk.
"....husk at dere har mer å by på enn å lukke dere inn på terapirommet
"
– Dere har en viktig jobb å gjøre når det gjelder å avstemme forventningene. Men husk at dere har mer å by på enn å lukke dere inn på terapirommet, selv om det også kan være viktig, sa hun.
Psykologforeningens visepresident for fag- og profesjonspolitikk, Heidi Tessand, sa at å begynne som kommunepsykolog, kunne være som å navigere i et landskap hvor man verken har terreng eller kart for hånden.
– Hovedregelen er at man ikke får en stillingsbeskrivelse. I kommunene skal man jobbe på alle nivåer; med utredning, planlegging, behandling. Hvordan skaffe seg en oversikt over det kommunale landskapet? Det er det vi håper dette kurset skal bidra til, sa Tessand.
Regjeringen vi ha flere psykologer i kommunene. Nå kan du søke tilskudd til rekruttering.
God tilgang til psykisk helsehjelp, skepsis til institusjonalisering. Slik lød gjennomgangsmelodien da Norge utvekslet erfaringer med baltiske land om frivillige organisasjoners bidrag til å utvikle psykiske helsetjenester.
Folkehelseinstituttet avliver myten om at folk har lav terskel for å definere «vanlige problemer» som psykiske lidelser de søker hjelp for.
– Vi har fått mye makt med årene. Vi skal forvalte ansvaret vårt med ydmykhet. Vi skal samarbeide med mange andre yrkesgrupper.
Ingen trenger fortelle ordføreren i Lørenskog at det lønner seg med psykolog i kommunen. Hun har erfart det i eget lokalsamfunn. − Folkehelsearbeid er en suksessfaktor, mener hun.
Emneord: førstelinjen
Dette nettstedet bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her. Ikke vis denne meldingen igjen.