Helseministeren besøkte lavterskeltilbud

Publisert: 13.11.09 - Sist endret: 12.08.10

Av: Per Halvorsen


Foto av Anne-Grete Strøm-Erichsen

Anne-Grete Strøm-Erichsen

Mandag 16. november besøkte helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen lavterskeltilbudet Psykologtjenesten i Askøy kommune utenfor Bergen. Det skjedde etter å ha blitt inspirert av Psykologforeningens hefte Psykisk helsehjelp der du bor – en veiviser til kommuner som har lykkes (redigert versjon 12. august 2010).

28. oktober ble helsestatsråden ønsket lykke til i nytt departement av Norsk Psykologforening med en samling gode eksempler på kommuner som tilbyr psykisk helsehjelp med god tilgjengelighet. Nå tar hun selv turen for å skaffe seg førstehåndskunnskap.

I Askøy får Strøm-Erichsen møte både ansatte i Psykologtjenesten, kommuneoverlege og ordfører.

Representanter for Psykologtjenesten vil gi ministeren innblikk i hvordan de tilbyr psykisk helsehjelp til barn, ungdom og familier. Siden starten i 1996 har tjenesten jobbet systematisk for å forebygge psykiske vansker og psykososiale problemer hos målgruppen. Det skjer gjennom et avgrenset tilbud om behandling og rådgivning.

Og de opplever at det lønner seg: Statistiske sammenlikninger i regionen viser at Askøy har lavere tall for akuttinnleggelser enn nabokommunene.

Les reportasjen Åpen dør for barn og unge.

Gå til flere gode eksempler på lavterskeltilbud.

Kommentarer


Array
21634
19575
6972
article

Min medlemsside

Hent passord!  Om innlogging