Bedre med psykolog som sykmelder?
Hvor tilfredse er pasientene med at de er blitt sykmeldt av psykolog fremfor fastlege? Det er tema for en spørreundersøkelse som nå skal gjennomføres som et ledd i evalueringen av forsøket med sykmeldingsrett for psykologer.
I perioden 2009-2011 pågår en forsøksordning i Akershus og Telemark der psykologer har anledning til å sykmelde i inntil 26 uker pasienter som de har behandlingsansvar for. De overordnede målene er å få svar på om psykologers adgang til å sykemelde fører til redusert sykefravær, kortere behandlingstid, tettere oppfølging av sykmeldte og bedre pasientbehandling.
- Vi håper blant annet å få belyst om psykologens sykmeldingspraksis er en relevant og integrert del av behandlingen, sier ansvarlig for sykmeldingsprosjektet i Norsk Psykologforening, Andreas Høstmælingen.
Utgangspunktet er blant annet troen på at psykologer kan foreta kvalifisert avveining av hvorvidt den enkelte pasient er tjent med sykmelding som en del av helhetlig behandling.
- Vi vet at arbeid har mange helsefremmende sider; for eksempel ved å gi tilgang til livserfaringer og sosial læring gjennom meningsfylt aktivitet. I et slikt perspektiv vil passivitet gjennom fravær blokkere for erfaringer som eller kunne ført til bedring. I andre tilfeller vil forhold på jobben kanskje være det som utløste eller opprettholder de psykiske lidelsene, og fravær vil i en periode være nødvendig.
- Vi har altså en antakelse om at det å være tett på og kunne regulere sykmeldingsgrad, vil være et viktig verktøy i effektiv behandling av psykiske lidelser. I dette landskapet tror vi psykologers kompetanse kan gjøre en forskjell, men det gjenstår å se, sier Høstmælingen.
Målgruppe for undersøkelsen er pasienter hos privatpraktiserende psykologer. I tillegg til psykologene som deltar i forsøket blir det opprettet en kontrollgruppe av psykologer i Buskerud og Vestfold.

