- Tilfreds med helseministeren

Publisert: 12.05.10 - Sist endret: 03.06.10

Av: Gøril Wiker


helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen

- Norsk Psykologforening er svært tilfreds med at helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen tar til orde for at mennesker som sliter psykisk må få hjelp på dagen, sier foreningens president, Tor Levin Hofgaard. Han peker på at foreningen lenge har arbeidet for et slikt tilgjengelig lavterskel-tilbud i kommunene.

”De som trenger hjelp, må få det når de trenger det. Det betyr at primærhelsetjenesten må ha et lavterskeltilbud for folk som trenger hjelp på dagen” sier Strøm-Erichsen til VG Nett onsdag 12. mai. Helseministerens uttalelser kom som en kommentar etter at VG har rettet søkelyset mot dødelig foreldrevold i en artikkelserie.

Les artikkelen: Vil sikre alle psykiske helsehjelp på dagen

- Jeg noterer med glede at helseministeren konstaterer at primærhelsetjenesten må ta ansvar for å yte god hjelp til alle dem som sliter med psykiske lidelser, og at hun nå bruker lavterskelbegrepet om denne tjenesten, sir Hofgaard.
Han forventer nå at Regjeringen vil gå inn for å lovfeste psykisk helsehjelp i kommunene i tilknytning til oppfølgingen av Samhandlingsreformen, samt utrede nødvendige statlige finansieringsordninger til denne tjenesten.

- Vi er bekymret for utviklingen i norske kommuner i dag. Helsedirektoratet rapporterer allerede om en rekke kommuner som kutter i tjenestetilbud innen psykisk helse, og lavterskeltilbud som allerede har fungert i 10 år legges nå ned, eller reduseres kraftig. Derfor er det nødvendig med lovfesting og statlig finansiering, om statsrådens uttalelser skal omsettes til politiske realiteter, sier Tor Levin Hofgaard.

Kommentarer


Min medlemsside

Hent passord!  Om innlogging