Enkle regler for et godt parforhold
Det romantiske kjærlighetsprosjektet behøver verken å være utopisk, kynisk eller flyktig, mener psykolog og parterapeut Sissel Gran. På Norsk Psykologforenings arrangement på Litteraturhuset 31. oktober presenterte hun noen enkle regler for et godt parforhold.
Gran karakteriserte vår parforholdskultur som kjærlighets- og følelsesbasert.
- I en slik kultur er interesse for den andres tanker, følelser, kropp og handlinger synonymt med interesse for den andres menneskelighet, sa hun og anbefalte fem enkle leveregler for et godt parforhold.
- Lytt
- Spill med
- Si takk
- Si unnskyld
- Vær snill
Sammen med psykolog Trine Eikrem bidro Sissel Gran til temaet Fornuft og følelser Om kjærlighet, kultur og ekteskap som samlet cirka 120 tilhørere under det andre av Psykologforeningens jubileumsarrangmenter i Wergelandsalen på Litteraturhuset. Eikrem fortalte blant annet fra sine erfaringer som familieterapeut blant mennesker fra andre opprinnelsesland enn Norge.
Baljit Singh, Aminder Kaur, Odd-Arne Tjersland og Sissel Gran
De siste to årene har hun jobbet med ekteskap mellom to mennesker der minst én av partene ikke vil ha den andre.
Eikrem sa blant annet at tanken om arrangert ekteskap, når en stor familie skal fungere sammen, er helt logisk.
- I en slik sammenheng oppfattes ekteskap for viktig til å være en avgjørelse som bare er opp til to personer. Det er ikke en avtale mellom to, men mellom to familier; ikke et privat anliggende men en kollektiv avgjørelse, sa hun.
På arrangementet deltok også Aminder Kaur og Baljit Singh i samtale med professor Odd-Arne Tjersland.
Last ned Sissel Grans foredrag.
Last ned Trine C. Eikrems foredrag.

